Arçelik Aksesuar

1. Klima kumandaları

 

 

 

 

 

2. Klima filtresi

Klima filtresi, önemli bir klima aksesuarıdır. Hava filtresinden geçen duman, polen, gres ve toz gibi nesneler klima filtresi ile yakalanır. Sonuç olarak, çevreye temiz, ferahlatıcı bir hava salınır.

Klimanız her çalıştığında filtre küçük parçacıkları yakaladığı için kolayca kirlenebilir ve tıkanabilir. Bu nedenle, klimanızın mükemmel durumda kalması için belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Birden fazla filtre türleri mevcuttur ve klima modelinize tam uyanı seçmeniz gerekir.

Bu filtrelerden herhangi birinin seçimi, ihtiyaçlarınıza ve kullanımınıza bağlıdır. En iyi hava kalitesini elde etmek için daima yüksek MERV değerine sahip filtrelerin tercih edilmesini tavsiye ederiz.

Klima filtreleri nasıl temizlenir?

3. Klima tarağı

Bir klimanın kanatları, klimanızın dış ünitesinde, kompresörün yanında bulunur.

Kanat desteği, ısıyı üflemek ve havayı hızla soğutmak içindir. Kanatlar bükülürse klimanın verimliliği büyük ölçüde düşebilir.

Klima sistemlerinin alüminyum bobin kanatları çok hassastır ve çubuklar, ağaç dalları, yoğun ve hatta yüksek basınçlı yıkama ile kolayca zarar görebilir. Eğik kanatlar, ünite içerisindeki hava akışını kısıtlar ve sistemin daha aksak çalışmasına sebep olur. Bu da nihayet faturaların artmasına ve hatta klima ünitenizin erken arızalanmasına neden olur.

Kanatçıkları düzeltmek için klima tarağı kullanın.

Bir klima ünitesinin bükülmüş kanatlarını düzeltmek için bir kanatçık tarağı kullanılır. Kanatçık tarakları, farklı boyutlara sahip tekli veya çoklu değiştirilebilir kafalarla birlikte gelir.

Tarak, onları düzeltmek ve hasarı önlemek için bükülmüş bobinlerden dikkatlice çekilir. En yararlı klima aksesuarlarından biridir ve sisteminizin ömrünü uzatır.

 

4. Klima temizleme sıvısı

Klima bobininiz kir ve pislikle kaplıysa, ısı ünitenin içinde hapsolur. Bu, bir klimanın standart kapasitesinden daha fazla çalıştığı ve sistemin verimliliğini düşürdüğü bir senaryoya yol açar. Bobinler herhangi bir klimanın son derece önemli bir bileşeni olduğundan, sisteminizin uzun vadeli sağlığı için bunları düzenli olarak temizlemek çok önemlidir.

5. Ultraviyole ışınlar ile klimanızı dezenfekte edin

Klima için  UV ışıkları UV ışınları mikropları, mantarları ve bakterileri öldürmede yardımcı olmuştur. Bunlar hastaneleri, suyu ve hatta havayı sterilize etmek için kullanılır. Bu ışıklar, gizlenen herhangi bir mikrop ve bakteri ile ilgilenebildikleri için HVAC sistemleri için iç mekan hava kalitesini iyileştirmek için kullanılabilir.

6. Hava Contaları

Klima yalıtım panelleri çok uzun süredir kullanılmaktadır. İç ortam sıcaklıklarını korumak için klimanızın gereksiz yere çalışmasına neden olabilecek çatlaklardan veya küçük açıklıklardan havanın kaçmasını önlerler. Klima ile pencere çerçevelerinin eşiği veya kanadı arasındaki boşlukları doldurmak için bir pencere klimasının etrafına yalıtım panelleri monte edilebilir. Portatif klimalarda bile, kolayca kapatılabilen bazı açık alanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu, tüm soğutulmuş havanızı ait olduğu yerde, yani içeride tutacaktır!

Doğru klima aksesuarlarıyla klimanızı iyileştirin

Klima aksesuarları hayatınızı kolaylaştırır ve klimanızın ömrünü uzatmanıza yardımcı olur! HVAC sistemlerinin verimliliğini arttırırlar ve ayrıca enerji tüketimini azaltarak paradan tasarruf etmenize yardımcı olurlar. Klima ünitenizden maksimum verimlilik elde etmek için doğru klima aksesuarlarına yatırım yapın.

BİZİ ARAYIN +90 212 237 35 37